ПСИХОЛОГІЯ 12.02.2021
Мажара Людмила Іванівна Учитель, практичний психолог
10 СПОСОБІВ ВИЙТИ З ДЕПРЕСІЇ
ДЕПРЕСИВНІ СТАНИ – це коли людині сумно і погано, але нічого серйозного поки немає. Щось на зразок душевної застуди: з носа тече, в горлі свербить, але температура нормальна і до лікаря йти ще рано. Причин для цього маса. Нерідко це внутрішній конфлікт, психологічна травма або важкі спогади, які, мов скалка, стирчать в душі. А сплін діє як знеболювальний, притупляючи всі почуття – не лікує, але дозволяє притупити страждання.
ЯК ВПОРАТИСЯ З ДЕПРЕСІЄЮ 10 КРОКІВ ПО БОРОТЬБІ З ДЕПРЕСИВНИМ СТАНОМ:
ПЕРШЕ: Добу постільного режиму. Не робимо ні-чо-го – не працюємо, не говоримо по телефону, не готуємо їжу, не сидимо в Інтернеті, не дивимося телевізор (максимум – легкий фільм або комедійну передачу). Можна в'язати, шити, читати журнали, малювати в блокноті і гладити кішку. Це зіб'є організм з пантелику і дасть сили для нового старту.
ДРУГЕ: Встаємо з ліжка, беремо блокнот і починаємо думати, чому у нас депресія і навіщо вона нам потрібна. Чого ми уникаємо тому, що у нас немає сил? Куди ці сили йдуть? І чи можемо ми впоратися з проблемою самі або потрібна допомога психолога? Це важливий пункт. Якщо не прибрати корінь проблеми, то, скільки не налагоджував вироблення гормонів, депресивний стан буде повертатися знову і знову.
ТРЕТЄ: згадуємо,чим ми можемо себе порадувати, які заняття та розваги додають нам сил? Танці, плавання, тортик з кремом, прогулянка по магазинах, годування білочок з рук, верхова їзда? Кожен день у нашому графіку повинно бути хоч одне радісне заняття.
ЧЕТВЕРТЕ: піднімаємо себе за шкірку і починаємо рухатися. Стільки, скільки вийде. Обов'язково гуляємо на свіжому повітрі – не менше години-двох на день. Займаємося прибиранням і домашніми клопотами. Якщо сил немає зовсім, то миєму тарілку, лягаємо відпочити, потім миєму наступну. Це життєво важливо – робити просту фізичну роботу, долаючи себе.
П'ЯТЕ: спортзал. Фітнес-центр, басейн, танці, пробіжки, тренажери, на худий кінець ранкова зарядка – вправи та тренування стимулюють вироблення ендорфінів.
ШОСТЕ: шокова терапія. Принцип той же, що і у електрошокера: підхльоснути мозок, викликати потужний викид «гормонів щастя». Стрибаємо з парашутом, пірнаємо в Червоне море, спускаємося в печери, катаємося галопом на верблюді, говоримо гендиректору все, що про нього думаємо, – і радіємо при цьому.
СЬОМЕ: смачно їмо. Природні антидепресанти це – шоколад, солодощі, жирне м'ясо і риба, червоний перець і мед. Восени і взимку включаємо в раціон якомога більше яскравих продуктів – червоних помідорів і яблук, апельсинів помаранчевих, фіолетових слив.
ВОСЬМЕ: доглядаємо за собою. Лікарі в XIX столітті не даремно радили хворим приймати щоденні ванни – слідуємо їх прикладу. Додаємо у воду морську сіль, ароматичні масла, настої трав – ромашки, меліси, м'яти, валеріани. Обов'язково натираємося скрабом або твердою мочалкою. Проте тривалість такої ванни повинна бути не більше 15 хвилин. В ідеалі – дуже добре масаж.
ДЕВ"ЯТЕ: перестаємо себе лаяти і звинувачувати. Боротьба з депресією – процес довгий, трапляються рецидиви, від нестачі сил ми можемо запізнюватися і помилятися, бити посуд і кричати на дітей. Беремо на озброєння фразу Карлсона: «Дурниці, справа житейська» – і обіцяємо собі наступного разу зробити все краще.
ДЕСЯТЕ: посміхаємося і сміємося. Комедії, любовні романи, збірники анекдотів, цирк, водевілі і мюзикли допомагають краще таблеток. Не така страшна депресія, як її малюють: піднімаючи себе з ліжка вранці, примушуючи займатися корисними справами і щоденною зарядкою, можна впоратися із смутком за лічені тижні. Якщо краще не стає – потрібно звернутися до лікаря. Але, швидше за все, ви вирішите проблему самі. А ще – не слід собі брехати і поспішати за модою. Поспостерігайте за собою. Якщо в тугу вас вганяють думки про роботу або домашнє господарство, але при цьому ви із задоволенням бігаєте по розпродажах і годинами плеще з подружками по телефону, то ваші діагнози: хронічне неробство і гостра лінь. Це лікується, і досить швидко.
ТЕСТ НА ДЕПРЕСІЮ
1. У вас на тарілці – улюблені ласощі. Вам хочеться його з'їсти? (Так, і подвійну порцію – 0 балів; так, але без задоволення – 1 бал; немає апетиту – 0 балів).
2. Друг скаржиться на безсоння. Ви: (Не розумієте, в чому проблема – 0; скаржитеся у відповідь – 1; діліться арсеналом снодійних – 2).
3. Відключили гарячу воду. Ви: (Двічі на день бігаєте до мами помитися – 0; з огидою поливаєтеся з ковшика вранці – 1; перестаєте митися взагалі – 2).
4. Ви прочитали в новинах, що збанкрутілий банкір застрелився. Ви думаєте: («Який дурень» – 0; «Довели бідолаху» – 1; «Непоганий вихід» – 2).
5. Вам траплялося плакати над фільмом або романом? (Ніколи – 0; рідко– 1; завжди є, над чим поплакати – 2). 6. Вам важко вранці встати з ліжка? (Ні – 0, так – 1; не встаю до вечора – 2).
6. Вас оточують погані, заздрісні і неприємні люди? (Ні в якому разі – 0; зустрічаються – 1; так, звичайно – 2).
7. Колега каже, що ви одягнені як опудало. Ви: (Радите йому подивитися на себе – 0; засмучуєтеся або злитеся – 1; щиро погоджуєтеся – 2).
8. Як засіб від депресії вам подарували квиток на концерт улюбленої групи. Ви підете? (Так, звичайно – 0; залежить від настрою – 1; навіщо? – 2).
9. За останній тиждень з вами траплялося щось хороше? (Так, і не один раз – 0; так, але вже не пам'ятаю що – 1; ні, звичайно – 2).
10. У вас позаплановий вихідний. Чим віддасте перевагу зайнятися? (Піду розважатися – 0; сяду за комп або до телевізора – 1; ляжу в ліжко – 2).
11. Хто говорить, що у вас депресія? (Ви самі – 0; ваші друзі та близькі – 1; нехай говорять -2)
РЕЗУЛЬТАТИ: 0 балів: Вітаємо! Депресії у вас немає і бути не може. Менше 10 балів: Швидше за все, ви розклеїлися і дозволили душі лінуватися. Ваші ліки: трудотерапія і тренажерний зал. Більше 10 балів: зверніться за консультацією до психотерапевта.